Уроки за повістю Ч.Діккенса ” Різдвяна пісня у прозі”

Тема: Чарльз Діккенс –  «найбільший оптиміст століття». Повість «Різдвяна пісня у прозі».   Гуманістичний зміст і висока  людяність твору.

 

Мета: ознайомити учнів із світом дитинства Чарльза Діккенса; підготувати  до сприйняття й розуміння змісту повісті; аналізувати зміст першої строфи; розвивати пізнавальні здібності дітей; виховувати неприйняття байдужості та жорстокості, викликати інтерес до творчості письменника.

Тип уроку:  застосування знань, умінь та навичок

 

Обладнання: портрет Ч.Діккенса, текст повісті, виставка творів письменника,  дитячі ілюстрації до твору Ч.Діккенса «Різдвяна пісня в прозі», мультимедійна презентація « Ч. Діккенс».

 

Милосердя, співчуття – ось на що мав би я спрямувати свою діяльність.

Ч.Діккенс

 

Хід уроку

Підготовчий етап уроку

На етапі підготовки до уроку визначено ініціативну групу учнів, які будуть готувати завдання. Їм було запропоновано таке випереджувальне завдання: опрацювавши рекомендовану літературу, підготувати короткі повідомлення про основні віхи життєвого і творчого шляху Ч. Діккенса  та про історію задуму та створення повісті « Різдвяна пісня у прозі».

Емоційне введення до уроку.< ( Буктрейлер « Різдвяна історія»)

Мотивація наступної діяльності учителем, позитивна установка на роботу.
Сьогодні ми продовжуємо роботу над темою « Пригоди і фантастика і познайомимося з видатним, надзвичайно цікавим англійським письменником ХІХ століття Чарлзом Діккенсом, якого називають

« найбільший оптиміст століття»; побуваємо в Англії часів Діккенса, зазирнемо до контори Скруджа та відсвяткуємо Різдво разом з родиною Кретчитів. Ця мандрівка триватиме кілька уроків поспіль.

 

І .  Етап орієнтації про місце уроку в курсі, розділі, темі.

Опора на особистий досвід учнів з проблеми заняття
http://nslubska.vn.ua.www213.your-server.de/wp-admin/media-upload.php?post_id=222&type=image&TB_iframe=1
 

Бесіда :Що ви можете розповісти про Англію?

Яких англійських письменників знаєте? Які твори читали?

 

 1. Етап цілепокладання. Оголошення теми та мети уроку.

  Визначення разом з учнями особистісно важливих завдань (що може дати цей урок учневі).

 

Учень повинен: Опис очікуваних результатів
·                   знати: знати основні віхи життєвого і творчого шляху Ч. Діккенса;
·                   розуміти: розуміти гуманістичні ідеї Діккенса;
·                   застосовувати: вміти застосовувати теоретико-літературознавчі поняття для аналізу твору; інтерпретувати прочитане;
·                   аналізувати: робити аналіз повісті «Різдвяна пісня у прозі»;
·                   синтезувати: писати повідомлення за результатами пошуково-дослідницької роботи;
·                   оцінювати: оцінювати внесок Ч. Діккенса у світову культуру.

 

III. Етап моделювання.

 • Залучення учнів до діяльності через випереджувальні,повідомлення.

Складання плану очікуваної роботи   та його обговорення.

  – Випереджувальні завдання. Знайомство з біографією письменника.

– Словникова робота.

– Визначення жанру твору.

– Робота з текстом.

– Літературна вікторина.

– Створення асоціативного куща.

 

 1. Етап організації виконання запланованої діяльності.

 

Слово вчителя.  Зараз ми з’ясуємо:

 • Хто такий Чарльз Діккенс?
 • Яким було його дитинство?
 • Чому його вважають особливим письменником?

«Усі дорослі були спочатку дітьми, тільки мало хто з них про пам’ятає», – писав відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері. Чарльз Діккенс не забував своє дитинство ніколи. І хоча воно було невеселим, письменник стверджував, що дитинство – прекрасне.  Розкажуть нам про життя і творчість письменника «літературознавці».

 

 

Повідомлення учнів.

– На початку ХІХ століття у Портсмуті жила родина Діккенсів. Джон Діккенс був чиновником морської скарбниці, тож не міг похвалитися ні багатством, ні знатним родом. Спочатку родина жила в достатку. Чоловік мав веселу вдачу, любив театр, але був легковажний. Він позичав гроші, однак не повертав їх. Елізабет Діккенс була домогосподаркою і намагалася дати раду всім дітям. А їх у родині було восьмеро. Тож материнської ласки й уваги не завжди вистачало на всіх.

 

-Чарльз  народився 7 лютого 1812 року в Портсмуті, англійському портовому місті. Батько  у справах служби був змушений час від часу змінювати місце проживання. Освіту  почав у священика в Чатемі, а продовжив у лондонській школі. Навчання  тривало недовго. Через те, що  батько був незаможним,  рано довелося розпочати самостійне життя.

Навчаючись ще в Чатемській школі, хлопець захоплювався читанням книжок, мріяв та фантазував, уявляючи себе то Робінзоном Крузо, то Томом Джонсом. 1823-го року родина переїхала до Лондона. Батько через борги потрапив до боргової в’язниці, куди згодом перебралася вся родина. Про навчання годі було й думати, і 12-тирічний Чарльз пішов працювати на фабрику вакси. Працюючи на фабриці, Хлопець дав собі слово «вибитися в люди».Та перед тим, як він став всесвітньовідомим, йому довелося працювати на різних посадах.

 

– Знайомство з життям почав у конторі юриста і, треба сказати, служба здалася марудною. Через два роки  залишив це місце й протягом деякого часу продовжував здобувати освіту сам у Бібліотеці Британського музею, де посилено читав. Тоді  став вивчати стенографію, бажаючи випробувати свої сили на ниві репортерства. Він добре владнав цю справу і його запросили працювати до часопису «Дзеркало парламенту».Потім  став співробітником «Ранкової хроніки», де працював до появи перших випусків «Піквікського клубу».  В «Ранковій хроніці» Чарлза  вважали одним з найкращих завдяки легкості пера.

– Діккенс «вибився в люди», став відомим, популярним, улюбленим письменником усієї Англії. Він купив собі будинок у Лондоні на Дауті – стріт. Саме тут Діккенс створив багато чудових творів. Слава та популярність не змінили письменника. Він залишився добрим і чуйним, уважним і щедрим. Як у дитинстві, вірив у дива. Саме через це його твори мають щасливий кінець.

 

Учитель. Під час вивчення «Різдвяної пісні у прозі» ви помітите, що духовний досвід дитинства письменника яскраво освітив героїв твору. Та перш, ніж звернутися до твору, доведіть, що ви уважно слухали повідомлення.

Робота в групах.

Завдання для 1 групи :  підготувати відповіді на запитання.

 • Хто такий Чарлз Діккенс?
 • З якого віку він почав працювати?
 • Назвіть перше місце роботи Ч.Діккенса.
 • Чому родина Діккенсів переїхала до Лондона?
 • Чому його вважають особливим письменником?

Завдання для 2 групи: « Впіймай помилку»

Чарльз  народився 7 вересня 1819  року в Парижі. Батько був нзаможним,  рано розпочав самостійне життя. 18-тирічний Чарльз пішов працювати на фабрику вакси. Протягом деякого часу продовжував здобувати освіту  у Лондонському університеті.

 

Завдання для 3 групи:

Пояснити ключові слова: Портсмут, Чатемська школа, фабрика вакси, «вибитися в люди», «Дзеркало парламенту», «Ранкова хроніка».

 

Виставка творів Ч.Діккенса.

Учитель. Перед вами виставка книг, які написав Ч.Діккенс.Звичайно, ця виставка – не повний звіт про творчість письменника. Тут лише найвідоміші твори: «Пригоди Олівера Твіста» – розповідь про бідного хлопчика – сироту і його життя у великому місті; «Домбі і син» – роман про те, як слід розуміти батьківський обов’язок і як по-справжньому любити своїх дітей; «Різдвяна пісня у прозі», яку ми почнемо зараз вивчати, – повість про доброту і чуйність людини.

 

Слово учителя. Інформацію про історію задуму та створення твору підготував учень – дослідник творчості Ч.Діккенса.

Повідомлення учня.

У 40-ві роки ХІХ століття Діккенс видав дві різдвяні повісті: «Різдвяна пісня у прозі» та «Дзвони» (усього їх близько двох десятків).Виникнення цих повістей має свою історію. Якось 1843 року Діккенс отримав лист від економіста Сміта, який був членом урядової комісії з питань дитячої праці. Він розкрив Діккенсу страшні факти про жахливі умови праці робітників і, зокрема, факти про експлуатацію дітей на промислових підприємствах.(Чарльз Діккенс знав про це з власного досвіду). Діккенс хотів написати памфлет, проте передумав і пояснив це так: «Не лякайтеся, якщо я скажу, що з того часу, коли я Вам писав востаннє, виникли такі обставини, котрі змушують мене відкласти до кінця року появу обіцяної Вам брошури. Я не можу пояснити, що це за обставини, але будьте певні, що коли Ви дізнаєтеся, у чому річ, чим я був зайнятий, де і як, – Ви погодитеся з тим, що молот опустився з силою в двадцять разів, – та що там у двадцять, у двадцять тисяч разів більшою, ніж та, яку я міг застосувати, коли б виконав свій перший задум».

 

Слово учителя.  Цим молотом стала повість «Різдвяна пісня у прозі»., про яку автор сказав: «Я зважився написати цю невеличку книжку, де повно Духів, аби створити Духа такої Ідеї, яка б не розсварила моїх читачів ні з самими собою, ні з різдвяними святками, ні зі мною. Нехай же ця книжечка приживеться у їхніх оселях як добрий Дух, аби всяк, кому тільки вона потрапить до рук, не відклав її вбік, поки не дочитає до кінця. ”

Словникова робота.

Слухаючи уривок з листа Ч.Діккенса Смітові, ви почули нове слово «памфлет».Що ж воно означає?

 

Памфлет – твір публіцистичного характеру, що викриває чи засуджує

певні суспільні вади, закликає до вирішення їх.

 

Повість –  середній за обсягом прозовий твір про важливий період із життя

героя.

Пісня –    це віршований ліричний твір, що складається зі строф

(ритмічно завершених частин твору).

 

Бесіда:

– У чому ж полягає особливість композиції «Різдвяної пісні у прозі»?

-Чому автор назвав повість «Різдвяною піснею у прозі»?

(Можливо, тому, що саме на Різдво з героєм сталася якась важлива подія. Характер персонажа змінився.)

-А чому «пісня у прозі»?

(Різдво – це день народження Сина Божого. Це – свято, гідне

            оспівування, тому що воно об’єднує людей. А про такі речі краще   

            співати, ніж говорити.

             У житті Скруджа немає жодної мрії, нічого доброго – лише сіра  

            буденна проза. Можливо, саме тому, що на Різдво життя героя

            чудесно змінилося, ніби проза стала піснею, автор так назвав повість.

            Пісня передає найкращі, найпотаємніші, найвищі почуття людини.)

-Як побудовано твір?

            (Твір складається з п’яти частин, розділів, які автор називає

            строфами.)

-Як ви вважаєте, чому автор називає розділи строфами? Чи пов’язано це з  назвою твору?

            (Так, те що розділи названі строфами, пов’язано з назвою твору.

            Пісня – це віршований ліричний твір, що складається із строф.)

 • Як ви думаєте, чому Діккенс вважав, що його різдвяна повість матиме більшу силу і вплив, ніж викривальний памфлет?

(Під час Різдва всі мріють про щастя й радість;усі вірять у дива й готові здійснювати їх самі. Діккенс був упевнений, що його повість  змусить побачити біди інших людей і допомогти їм.)

 

Робота з текстом твору.

Учитель. Різдвяні свята особливі. А різдвяні твори схожі на казку:у них відбуваються фантастичні подорожі, чарівні перевтілення.

У своїй повісті Ч.Діккенс прославляє всезагальну любов, всепрощення,

терпимість, примирення та співчуття. Діккенс – веселий і дотепний оповідач, утім, коли мовиться про зло, неправду, нещирість, він перетворюється на гнівного сатирика. Письменник не спостерігач, він на боці простих людей, бідняків, які не втратили здатності веселитися й співчувати.

 

(Виразне вибіркове читання першої строфи повісті «Різдвяна пісня в прозі»)

Бесіда за прочитаним.

 • Де відбуваються події?
 • Що ви можете сказати про головного героя твору – Скруджа?
 • Чому повість починається звісткою про те, що помер якийсь Марлей?
 • Як ви думаєте, чому Скрудж залишив Марлеєве ім’я на вивісці й відгукується на це ім’я?
 • Що ви можете сказати про Скруджа?
 • Зайдіть у тексті й зачитайте авторську характеристику Скруджа.(Автор знайомить нас з цим персонажем поступово, щоб показати, що зовнішність його не просто неприємна, вона віддзеркалює його внутрішній стан.)
 • Чому Скрудж не звертав увагу на те, що навіть собаки сліпих ховалися від нього?
 • Як ви розумієте такі рядки: «Він зневажав усіх людей. Втішався, коли робив людям зле…»?
 • Знайдіть у тексті й зачитайте опис погоди напередодні Різдва. Як ви вважаєте, чому пейзаж саме такий?
 • Де перебуває Скрудж напередодні Різдва?
 • Як він ставиться до свого службовця?
 • Яка подія порушила загальний стан холоду, темряви?
 • Прочитайте діалог Скруджа з племінником. Охарактеризуйте ставлення до Різдва племінника та Скруджа.
 • Що приносить людині Різдво? З чиїми поглядами на свято Різдва збігаються погляди автора?
 • На що (кого) замахнувся Скрудж у своїй бездушності?
 • Чому Скрудж не відразу пішов додому?
 • З якою метою привид Марлея відвідав Скруджа?
 • Чи є вихід для Скруджа?

 

Слово учителя: Марлеєва тінь не тільки налякала Скруджа, але дала йому можливість стати на шлях змін. У нього є ще шанс урятувати душу від вічних страждань, повернутися до християнських цінностей.

 

Розгляд і коментар дитячих малюнків.

 1. V. Контрольно-оцінювальний

Підсумок уроку. Залучення учнів до контролю за ходом навчальної діяльності

Учні працювали в групах. На даному етапі практикується взаємооцінювання результатів навчальної діяльності з наступним обґрунтуванням  оцінок учителем.

 

Ми розглянули І строфу твору Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі». ? Як у ній відобразилося дитинства письменника?

Різдво – найкраще свято для Діккенса. Окрім того автор змалював нелегке життя простих людей, за яким спостерігав ще в дитинстві.Давайте повернемося до епіграфа уроку.

Чи згодні ви з тим, що вся діяльність Ч. Діккенса спрямована на    милосердя та співчуття?

А що для вас означає слово «милосердя»?

Я бажаю вам завжди робити добро. Згадуйте про нього, творіть його не тільки у свята, а й кожного дня. І тоді ваші душі будуть прекрасними.

 

VІ. Домашнє завдання.

Прочитати ІІ, ІІІ, IV строфи «Різдвяної пісні у прозі»;

об’єднатися в три групи та від імені Духа Минулого, Теперішнього та Майбутнього Різдва розповісти про мандрівку.

Завдання для ініціативної групи : провести дослідження жанру твору ;

підготувати інтерв’ю з автором.

Урок 2.

Тема:  Подорож Скруджа різдвяної ночі у часі й просторі як можливість осягнути своє життя.

Мета:виробляти вміння аналізувати зміст художнього твору; вчити використовувати знання з теорії літератури в практичному дослідженні, вдумливо працювати з текстом; розвивати асоціативне та образне логічне мислення школярів; творчу уяву, художні здібності та вміння працювати в групах; сприяти формуванню гуманістичних ідеалів; совісті, справедливості, милосердя; виховувати прагнення до самовдосконалення

Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок

Обладнання: портрет Ч.Діккенса, текст повісті, виставка творів письменника, мультимедійна презентація.

 

Я вірю і маю намір вселяти людям віру в те,

 що на світі існує прекрасне”.

 Ч.Діккенс

Хід уроку

 

І.  Етап орієнтації про місце уроку в курсі, розділі, темі.

 Актуалізація опорних знань.

Тестові завдання .

 1. Головний персонаж «Різдвяної пісні у прозі» очолював контору:

а) «Скрудж і Кретчит»;

б) «Скрудж і Марлі»;

в) «Скрудж і Скрудж».

 1. Схожість із тюремною камерою чи монастирською келією була в:

а) кабінету Скруджа;

б) комірчини секретаря;

в) спальні Скруджа.

 1. Клерк на роботі намагався зігрітися біля:

а) каміну;

б) обігрівача;

в) свічки.

 1. «Які дурниці!» – так Скрудж сказав про:

а) прогулянку;

б) Різдво;

в) Новий рік.

 1. На святковий обід Ебенезера запросив:

а) компаньйон;

б) клерк;

в) небіж.

 1. Доповніть цитату «Скрудж з’їв свій … обід у тій самій … харчівні»:

а) гарний, гарній;

б) смачний, затишній;

в) тоскний, тоскній.

 1. Хто з духів був убраний у «простий зелений балахон чи то мантію»:

а) Дух Минулого Різдва;

б) Дух Нинішнього Різдва;

в) Дух Майбутнього Різдва?

 1. Хворого хлопчика з родини Кретчитів звали:

а) Пітер;

б) Том;

в) Тим.

 1. На якому музичному інструменті добре грала своячка Скруджа:

а) на арфі;

б) на піаніно;

в) на скрипці?

 1. Автор повісті Духа Майбутнього Різдва не називає:

а ) привидом;

б) фантомом;

в) статуєю.

 1. «Я легкий, мов пір’їнка, щасливий, мов янгол, і веселий, як школяр!» У цій цитаті вживається засіб виразності:

а) епітет;

б) порівняння;

в) метафора.

 1. До зустрічі з духами Скрудж був:

а) хворим;

б) добрим;

в) лихим.

Мотивація навчальної  діяльності.

Вступне слово вчителя.

– Діти, мабуть, кожен хоч раз мріяв про машину часу, яка може здійснити найфантастичніші наші мрії і помандрувати в минуле чи майбутнє. Герою «Різдвяної пісні у прозі» поталанило, йому довелося подорожувати у часі й просторі, та ще й не самому, а з духами.

ІІ. Етап цілепокладання. Повідомлення теми та мети уроку. (записи в зошитах)

Визначення разом з учнями цілей діяльності

Учень повинен: Опис очікуваних результатів
·                   знати: знати  текст повісті «Різдвяна пісня у прозі»;
·                   розуміти: розуміти проблеми, порушені автором у творі;
·                   застосовувати: вміти застосовувати теоретико-літературознавчі поняття для аналізу повіті; вдумливо працювати з текстом;
·                   аналізувати: Аналізувати текст повісті « Різдвяна пісня у прозі» ;
·                   синтезувати: Давати власну характеристику вчинкам героя;
·                   оцінювати: оцінювати виховний потенціал твору; самооцінювати результати навчальної діяльності.

 

Емоційне налаштування

(Звучить «Щедрівочка» М.Леонтовича, діти по черзі записують на плакаті власні асоціації)III. Етап моделювання.

Складання плану очікуваної роботи та його обговорення

Учитель.На сьогоднішньому уроціпланується:

1) відправитись в уявну мандрівку з героєм Скруджем, яку підготували учні нашого класу;

2) взяти інтерв’ю у письменника Ч. Діккенса;

3) робота з текстом;

4) складання уявного рюкзака героя;

5) створення акровіршів;

6) Провести узагальнюючу бесіду.

За результатами обговорення запропонованого  плану було прийнято таке спільне рішення: Провести самооцінювання тестових завдань та взаємооцінювання виконаних  групових  завдань із коментарями вчителя.

 1. Етап організації виконання запланованої діяльності.

Бесіда за результатами дослідження. Перевірка домашнього випереджувального завдання.

Що ж встановили наші дослідники? Ваше дослідження було з позиції спостерігача,  чи  справжнього читача? (Наше дослідження – це  спочатку позиція спостерігача, а потім ми заглиблювалися в текст і ставали справжніми  читачами. І не тільки. Ми як справжні дослідники спочатку розпізнавали проблему, а потім її вирішували.

Біографи: Ми отримали завдання детально ознайомитись із біографією Діккенса, і з’ясувати особливості жанру «Різдвяна пісня в прозі».

Чарльз Діккенс – напрочуд цікава й незвичайна особистість. Він пізнав життя в усіх його проявах, пройшовши нелегкий шлях від бідного репортера до успішного письменника. Упродовж свого творчого життя дуже багато подорожував, причому не тільки рідною Англією. Йому пощастило побувати в інших країнах Європи і навіть у Сполучених Штатах Америки. Варто сказати, що під час подорожей Діккенс мав можливість краще пізнати світ, побачити людей, дізнатися щось  про них, розгледіти їхні риси характеру, звички. Саме подорожі й надихнули письменника на створення прекрасної повісті, що має назву «Різдвяна пісня у прозі». Цей твір має цілу низку особливостей.

   По-перше, із створенням повісті «Різдвяна пісня у прозі» у світовій літературі започатковується новий жанр: різдвяна повість. До цього жанру належать твори, у яких події відбуваються напередодні Різдва. Будь-яка різдвяна повість має щасливий кінець.

  По-друге, у своїй повісті письменник використовує елементи фантастики, такі як: подорож у часі або зустріч головного героя з Духами Різдва. В основі твору лежить історія старого жмикрута Енебезера Скруджа, який понад усе в житті цінував гроші. Неймовірні пригоди, що трапились зі Скруджем Різдвяної ночі, цілком змінили його, змусили замислитись над власним буттям, переглянути свої життєві й моральні цінності.

Висновок:  Повість Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі» має певний повчальний характер. Фантастичні елементи твору не тільки розважають читача, а й змушують його замислитися над справжніми цінностями, поглянути на життя по – іншому. Ч.Діккенс все життя змушений був бідувати та страждати разом із іншими людьми, отже, змушений був шукати виходу не в реальності, дійсності, а у своїх бажаннях і мріях сподіватися на диво. Якраз тому він відходить від законів жанру простого оповідання чи новели і вводить містичні елементи (духів), придумує казковий фінал.

Літературознавці:

Ми намагалися опрацювати твір Діккенса із  точки зору певного жанру і виявили, що сам автор утаємничує це завдання.  Повна назва твору «Різдвяна пісня у прозі. Різдвяні оповідання», а потім він іще й уточнює: повість-казка. Так що ж це насправді? Пісня? Так, подія на 5 строф, сюжет  подібний 5 куплетам. Та ще уважний читач обов’язково відчує ритм, мелодію, особливе звучання. (Можна зачитати уривок для зразку).

Мовознавці:

Ми звернули  увагу на мову твору, яка насичена багатьма яскравими образами, що є ознакою оповідного жанру. Ось образ деградованої особистості, змальованої Діккенсом: «О! Скрудж був справжній жмикрут:  навіть на Різдво», а ось образ людини, яка відродилася і прогресує як особистість: «Заклавши руки за спину, Скрудж ішов, поглядаючи на всіх із усмішкою…» Ми також звернули увагу на деякі образи (наприклад, вогню) та деталі (наприклад, милиці Тайні Тіма та його ніжки, заправлені в залізні лубки). Та ще хочу звернути увагу на наявність діалогічних, монологічних прийомів. А це найчастіше зустрічається в оповіданнях, повістях.

Мова твору дуже багата, автор використав численні художні тропи, такі як епітети, порівняння, метафори, антитези та інше. Дзвін у творі «голосний, веселий, жвавий», «повітря сміялося», вогонь «блідий», «грайливий». Такі лексичні словосполучення притаманні і поетичним, і прозовим творам.

Висновок: Так, за обсягом твір швидше нагадує повість, за наявністю ірреалістичних елементів і щасливого фіналу – казку. За декількома розповідями про Скруджа та його пригоди – декілька оповідань. Та все ж, ми зупиняємося на найнеймовірнішому  – суміші жанрів, які створюють дивне сприйняття твору.

 

 1. Етапорганізаціївиконаннязапланованоїдіяльності.

Слово вчителя

–           Яким ми бачимо Скруджа на початку подорожі? (похмурим, байдужим, скнарою, жорстоким )

–        Чи може бути така людина щасливою?

Після мандрів, які ми разом зі Скруджем сьогодні на уроці здійснимо, дізнаємося, чи змінився Скрудж, які нові моральні цінності він здобув, чи став щасливою людиною?

Слово вчителя

– Коли відбувається якась визначна подія, ведуться репортажі, беруться інтерв’ю. Тож і сьогодні на уроці є репортер. Інтерв’ю з автором

Інтерв’ю:  Репортер: – Шановний Чарльзе Діккенс! Чи вірите ви в те, що навіть такий негідник, як Ебінезер Скрудж може все-таки змінитися?

Ч. Діккенс: – На мою думку, людині завжди треба давати шанс. Я вірю, що бездушна і зіпсована грішми людина поверне собі душу, і любов, і людяність.

Репортер: – Як це може трапитись?

Ч. Діккенс: – Саме в різдвяному творі можливі дива, казкові перетворення героїв. Тож Скруджу я запропонував казкову подорож з привидами та духами

Репортер: – Що ж, щасти вам обом. А ми будемо спостерігати за подіями та повідомляти новини.

 1. Інтерактивна гра «Збираємо уявний рюкзак  героя»

– Вирушаючи в дорогу, разом з необхідними речами ми беремо з собою і найдорожче серцю, без чого путь стане сумним. Які? (фото, телефон..)

– Зберемо символічний  рюкзак  Скруджа: (рахівниця, гроші,..)

– А посмішку треба брати в дорогу? Гарний настрій? Чи взяв їх Скрудж?

– А що ще може взяти із собою Ебінезер Скрудж? (свої погані вчинки, згадки, помилки,зачерствілу душу).

 • Чи доброю дорога буде з таким багажем?
 • Що треба зробити мандрівнику, щоб дорога була щасливою? (змінитися)

Слово вчителя

 Людина має право робити помилки, але щоб життєвий шлях закінчився щасливо, вона повинна їх … (виправляти)

–  Давайте допоможемо Скруджеві виправитися і зібрати новий рюкзак ? Ми продовжимо стежити за мандрівкою  нашого героя, попрацюємо в групах.

Робота над текстом повісті в групах.

На минулому уроці отримали завдання об’єднатися в три групи та від імені Духа Минулого, Теперішнього та Майбутнього Різдва розповісти про мандрівку. Звернути увагу на почуття, настрій героя. А Скрудж буде вас уважно слухати і робити свої висновки.

(кожна група переказує стисло важливі моменти ІІ, ІІІ та ІV строф, після кожного виступу, Скрудж робить свій висновок)

1 група «Дух Минулого Різдва»

Учень, який виконує роль Скруджа, підходить до групи, до нього звертається

Дух: «Тільки пробило першу годину ночі, я з’явився біля Скруджевого ліжка. Він мене боявся, та я торкнувся своєю рукою його серця, і ми вирушили в дорогу. Я показав декілька картин. Спочатку ми опинилися в пустій школі. Там сидів самотній хлопчик, покинутий всіма на Різдво. Він читав улюблену книгу про Алі-Бабу і 40 розбійників. Я помітив, що  Скрудж плаче, дивлячись на цього хлопчика».

Скрудж: «Я згадав, що минулої ночі якийсь хлопчик колядував коло моїх дверей. Мені хотілось би дати йому що-небудь»

Дух: «Потім я показав наступні картини, де всі люди на вулицях гуляють і радіють святу. І як  приїхала сестра забрати маленького Скруджа додому на Різдво, а він був веселий і щасливий. Сестра вже дорослою помре, і зостанеться її син – Фред».

Скрудж: «Я згадав, що в дитинстві любив Різдво, і рідних, і мені зараз хочеться піти до Фреда на святковий обід».

Дух: «Потім я показав наступну картину: кохана дівчина повертає слово Скруджеві, бо золотий божок замінив йому кохання. Згодом у тієї дівчини  була велика щаслива родина, і Скрудж побачив, як батько піклується про своїх дітей».

Скрудж: «Я уявив, що на місті того батька міг би бути я, та всі мої надії пожерло одне бажання: золото. От тоді у мене навернулися сльози . Я хотів би все виправити ».

            

 2 група  «Дух Теперішнього Різдва»

Дух: «Я запросив Скруджа до його кімнати. Він її спочатку не впізнав, бо там було повно всіляких харчів, а в каміні горів такий вогонь, якого той задубілий камін багато-багато років не бачив».

Скрудж: «Я зрозумів, що в мене є гроші, а я ніколи собі нічого не дозволяв: ні поїсти, ні погрітись».

Дух: «А ще серед інших картин я показав Скруджеві, як зараз святкують Різдво у родині писаря Боба Кретчита. Найбільше Скруджа вразило пусте місце для милиць Тайні Тіма».

Скрудж: «Мені соромно за ці слова. Я хотів би дати грошей для бідних і врятувати Тайні Тіма».

Дух: «Наступне, що я показав Скруджеві, – це свято у будинку Фреда. Там  розважалися  друзі, танцювали, співали.

Скрудж: «Я зрозумів, що я втрачаю, коли не хочу визнавати Різдво і не маю рідних, друзів. Я хотів би все виправити».

 

 

 

3 група  «Дух Майбутнього Різдва»

Дух: «Мене Скрудж боявся  найбільше, але він чекав мене і моєї науки. Я показав Скруджеві, яким буде його похорон: нікого не буде біля його ліжка, все розкрадуть. А одна сім’я навіть зрадіє, що він помер, бо не треба платити борг. Потім я привів Скруджа на старе кладовище до зарослої бур’яном могили і показав, що це його гідне місце».

Скрудж: «Я зрозумів, як люди живуть, такий їм буде кінець”

Робота з таблицею «Подорожі Скруджа»Діти записують свої висновки.

Зустрічі  Скруджа з Духами
Минулого Різдва Теперішнього Різдва Майбутнього Різдва
світло
яскраве червоне темні промені
висновки
Спогади: Попередження: Майбутнє у темряві:
світлі думки, мрії самотність майбутнє без героя

 

Поради герою.

– Порадьте, що треба Скруджеві взяти в новий  рюкзак.

 

Ось ми і дібралися кінцевої мети нашої подорожі.

Репортер: – Шановні глядачі! Ми знову з вами на зв’язку з Чарльзом Діккенсом та ЕбінезеромСкруджем. Що ж ми бачимо, містере Скрудже, такі разючі зміни: ви посміхаєтеся, такий люб’язний!

Скрудж: – О, я вже не той чоловік, що був раніше. Я почуваю себе легким, як пушинка, щасливим, як ангел, веселим, як школяр! Дай Боже, кожному щасливого Різдва!

Ч. Діккенс: – Після тієї пригоди Скрудж не бачився більше з Духами, але все життя поводився, як наказує любов до людей, відривав від себе й допомагав іншим. І про нього казали, що вже хто-хто, а Скрудж уміє шанувати Різдво.

 Рефлексія.

 

«Відкритий мікрофон»

Пропоную кожному оцінити свій внесок в загальне дослідження шляхом відповіді на питання: Чи важко було працювати над дослідженням тексту?

Чому тебе навчив Діккенс? Що нового ти дізнався про жанр твору? Чи став ти багатшою людиною після поглибленої роботи над текстом? В чому ?Які шляхи самовдосконалення відкрилися для тебе напередодні Різдва?

 

Акровірш-підсумок, який підготувала  учениця.

Скільки втрачено багато,

Коли душа твоя черства.

Родина, друзі навіть у свято

У дім твій зовсім не зазира.

Для себе можеш все змінити,

Життя, людей треба любити.

VІ.  Контрольно – оцінювальний етап.    ( Вчитель коментує і оцінює роботу кожного учня на уроці.)

VІІ. Домашнє завдання.

Прочитати 5 строфу.

Скласти сенкани  « Скрудж до подорожі» і «Скрудж після зустрічей з привидами»

За вибором.

Створити   кросворд «Скрудж»,  виписати портретну характеристику героя.

Урок 3.

Тема уроку:“Різдвяна пісня у прозі”  – повість про переродження людини,

 яка понад усе на світі цінувала дзвін монет” (Ч. Діккенс)

Мета уроку: допомогти учням зрозуміти причини деградації Скруджа; простежити зміни в характері і поведінці головного героя;вдосконалювати навички характеристики літературного героя, виразного читання;розвивати творчу уяву, критичне мислення; донести до учнів сутність гуманістичних ідеалів письменника; виховувати людяність, доброту, милосердя, вміння співчувати.

 

Обладнання:Портрет Ч.Діккенса. Текст повісті.Ілюстрації до твору, мультимедійна презентація.

Тип уроку:застосування знань, умінь та навичок.

 

 

Хід уроку

 

Тоді людина стає кращою, коли ви покажете їй, якою вона є насправді.

 

   А.П. Чехов

І.  Етап орієнтації про місце уроку в курсі, розділі, темі. 

Мотивація навчальної діяльності.

Учитель: Наближаються світлі і радісні дні – Різдво, Новий Рік. У цей час відбуваються різні дива. Особливо повний чудес Святий Вечір. Звичайні в інший час предмети та речі набувають чарівних властивостей.

В Англії існувала традиція : перед Різдвом у пресі публікували  твори з різдвяною тематикою. Діккенс теж написав збірку “Різдвяні оповідання”, що побачила світ у 1843 році.

Бесіда:

-Який твір називається різдвяним?

– Чому це повість, а не оповідання?

Дослідники відносять “Різдвяну пісню в прозі ” до типу “довгого короткого оповідання”(розгорнута новела або повість).

-Які різдвяні фільми ви знаєте?(“Один удома”)

Різдво – улюблене свято англійців, і в цьому письменник вбачав нагоду примирити ворогів, забути образи, встановити мир, злагоду і добрі стосунки між усіма людьми. “Різдвяні повісті” мали стати соціальною проповіддю в цікавій художній формі.

У дні Різдва кожна людина чекає на диво, бо душа її потребує цього, адже людина живе мрією, надією, бо так прагне прекрасного. Сьогодні ми будемо говорити про казкове переродження Скруджа.

Актуалізація опорних знань.

Літературний диктант.

 1. Звідки розпочалася подорож Скруджа в минуле? (З дитинства.)
 2. Назвіть єдиних друзів Скруджа в дитинстві. (Книги та літературні герої.)
 3. Які його найулюбленіші літературні герої? (Алі-Баба та Робінзон Крузо.)
 4. Кого пригадав Скрудж, дивлячись на себе, малого хлопчика, усіма забутого, покинутого? (Того хлопчика, якого він прогнав від дверей своєї квартири.)
 5. Хто врятував одного разу на Різдво Скруджа від самотності? (Його сестра Фанні.)
 6. Хто був присутній на святкуванні Різдва у крана Фецвіга? (Вся рідня, друзі, знайомі і навіть люди, яким просто було нікуди подітися в цей вечір.)
 7. Хто або що розбило кохання Скруджа? (Золото, гроші, нестримний потяг до збагачення.)
 8. Від чого пом’якшало Скруджеве серце під час перебування в хаті племінника? (Він почув тут пісню, яку часто співала його сестричка Фанні.)
 9. Де затримувався Дух під час подорожей? (Біля постелі хворих, біля убогих, в тюрмі, в лікарні.)
 10. Якого кольору вбрання мав Дух майбутнього? (Чорного.)
 11. Яка доля постала перед Скруджем? (Самотня смерть.)
 12. Що насамперед збагнув Скрудж, прокинувшись? (Побачив, що завіса на його ліжку ціла, і зрозумів, що живий.)

ІІ. Етап цілепокладання. Повідомлення теми та мети уроку. (записи в зошитах)

Учитель:Завдання уроку – зрозуміти причини деградації Скруджа, простежити зміни в характері і поведінці головного героя; довести, що “Різдвяна пісня в прозі – повість про переродження  людини , яка понад усе на світі цінувала дзвін монет”.

Визначення разом з учнями цілей діяльності

Учень повинен: Описочікуванихрезультатів
·                   знати: знати  текст повісті «Різдвянапісня у прозі»;
·                   розуміти: причини деградації головного героя;
·                   застосовувати: вмітизастосовувати теоретико-літературознавчіпоняття для аналізуповісті; вдумливопрацювати з текстом;
·                   аналізувати: Аналізувати текст повісті « Різдвянапісня у прозі», підбирати цитати;
·                   синтезувати: Давативласну характеристику вчинкам героя;
·                   оцінювати: оцінювативиховнийпотенціалтвору; самооцінюватирезультатинавчальноїдіяльності.

 

 

III. Етап моделювання.

Складання плану очікуваної роботи та його обговорення

Учитель. На сьогоднішньому уроціпланується:

1) простежити зміни в житті головного героя, працюючи в групах;

2) провести словникову роботу і вияснити значення слів «деградація» і «деградувати»;

3) робота з цитатами;

4) складання характеристики  героя;

5) створення асоціативного куща « ланцюжок помилок Скруджа»;

6) Провести підсумкову  бесіду.

За результатами обговорення запропонованого  плану було прийнято таке спільне рішення: Провести самооцінювання тестових завдань та взаємооцінювання виконаних  групових  завдань із коментарями вчителя.

 1. Етап організації виконання запланованої діяльності.

Спостереження за змінами у житті героя. Робота в групах.


 

Завдання для групи ІЗнайдіть і зачитайте портрет Скруджа.- Що про нього говорили в місті?

– Знайдіть у тексті й зачитайте опис погоди напередодні Різдва. Як ви вважаєте, чому пейзаж саме такий?

– Прочитайте діалог Скруджа з племінником. Як герої ставляться до Різдва ?

– Зробіть висновок: чи можемо ми вважати ставлення до Різдва характерною особливістю людини?

Завдання для ІІІ групи – Де Скрудж побував з Духом Теперішнього Різдва і як це на нього вплинуло ?

– Як жителі міста готувалися до зустрічі Різдва ?

– Як зустрічали Різдво у сім’ї Боба Кретчита? Хто з членів цієї родини вразив Скруджа найбільше ? Чому ?

– Яким побачив Скрудж Різдво у сім’ї свого племінника ? У чому він

переконався ?

– Яка роль дітей-потвор «темноти» і «бідності» у тексті ІІІ строфи ?

Завдання для ІVгрупи – Що  із побаченого у майбутньому найбільше вразило Скруджа ?

Зачитайте, як у місті сприйняли смерть Скруджа ?

– Чию ще смерть показав Дух Майбутнього Різдва? Чим вона відрізняється від Скруджевої ? Чому ?

– Які обіцянки і чому дав Скрудж Духові Майбутнього Різдва ?

– Як ви розумієте слова Скруджа: «Як люди живуть, таким їм буде і

кінець. Коли ж вони змінять своє життя, то й кінець зміниться»?

– Яким постає Скрудж після мандрівки у майбутнє?

 

Завдання для ІІ групи– Яким шляхом провів Скруджа Дух Минулого Різдва ?- Які спогади про дитинство викликали у Скруджа душевний щем ?

– Що зі свого юнацького життя пригадав Скрудж?

– Чого досяг Скрудж у зрілі роки ? Якою була доля його

кохання ?

– Яку роль у житті Скруджа відіграла подорож із Духом?

– Чи змінилося ставлення Скруджа до святкування Різдва і до

оточуючих його людей ?

 

 

 

Завдання для групи ІЗнайдіть і зачитайте портрет Скруджа.- Що про нього говорили в місті?

– Знайдіть у тексті й зачитайте опис погоди напередодні Різдва. Як ви вважаєте, чому пейзаж саме такий?

– Прочитайте діалог Скруджа з племінником. Як герої ставляться до Різдва ?

– Зробіть висновок: чи можемо ми вважати ставлення до Різдва характерною особливістю людини?

 

 

 

Завдання для ІІ групи– Яким шляхом провів Скруджа Дух Минулого Різдва ?- Які спогади про дитинство викликали у Скруджа душевний щем ?

– Що зі свого юнацького життя пригадав Скрудж?

– Чого досяг Скрудж у зрілі роки ? Якою була доля його

кохання ?

– Яку роль у житті Скруджа відіграла подорож із Духом?

– Чи змінилося ставлення Скруджа до святкування Різдва і до

оточуючих його людей ?

 

 

Завдання для ІІІ групи – Де Скрудж побував з Духом Теперішнього Різдва і як це на нього вплинуло ?

– Як жителі міста готувалися до зустрічі Різдва ?

– Як зустрічали Різдво у сім’ї Боба Кретчита? Хто з членів цієї родини вразив Скруджа найбільше ? Чому ?

– Яким побачив Скрудж Різдво у сім’ї свого племінника ? У чому він

переконався ?

– Яка роль дітей-потвор «темноти» і «бідності» у тексті ІІІ строфи ?

 

 

Завдання для ІІІ групи – Де Скрудж побував з Духом Теперішнього Різдва і як це на нього вплинуло ?

– Як жителі міста готувалися до зустрічі Різдва ?

– Як зустрічали Різдво у сім’ї Боба Кретчита? Хто з членів цієї родини вразив Скруджа найбільше ? Чому ?

– Яким побачив Скрудж Різдво у сім’ї свого племінника ? У чому він

переконався ?

– Яка роль дітей-потвор «темноти» і «бідності» у тексті ІІІ строфи ?

 

Словникова робота

Деградація – занепад.

Деградувати – ставати гіршим, йти назад у розвитку, занепадати.

Згадайте ланцюг Марлі і побудуйте ланцюжок помилок Скруджа

(Ланцюжок – одне явище зачіпляється за інше)

Рольова гра.Переказати від імені Скруджа:

– У школі.

– В родині Кретчитів.

– На цвинтарі.

Створення асоціативного куща  « Ланцюжок помилок Скруджа»

Любов до грошей- жадібність – скнара-байдужість до оточуючих – жорстокість у стосунках- зрада у коханні – зрада друзів-самотність.

Словесне малювання.

Якою б ви намалювали жадібність?

Учитель: Чим більше грошей ставало у Скруджа, ти менше в його душі залишалось людяності, щедрості, доброти, милосердя. У нього були гроші, і він вважав, що більше нічого в житті не треба. Але автор вірив у добро. Вірив, що людина може змінитися, що паростки добра не загинули і можуть відродитися.

І Скрудж не залишається злим і жорстоким. Він перероджується.

 

Переродження – оновлення, зміна.

Переродитися  – стати іншою людиною.

Робота у парах.

Що б ви сказали Скруджу, будучи Духом Минулого і Теперішнього Різдва?

Робота з цитатами.

Переродження Скруджа

До якого висновку прийшов Скрудж?( знайти в тексті) (“Я спокутую…” стор.86)

–  Як змінився Скрудж після подорожі ? (Має серце і почуття)

–  Які добрі справи він вчинив? (Ставлення до Боба Кретчита, небожа)

–  Звернення до епіграфа. Чи справджуються слова А.П. Чехова щодо Скруджа?

–  Скрудж (англ.) – скнара, скупий –це ім’я стало загальним, ним називають скупу людину. Яке нове ім’я  можна дати Скруджу?

 

Складання характеристики Скруджа.  Завдання за    вибором:

А)Психологічна характеристика:

Скупий

Крем’яне серце
Рішучий
Усвідомлює помилки
Добрий дядечко
Життєлюб

Б) Склати план.

В) Створити  « Діаманту Скрудж»

 

Скрудж

Жорстокий, самотній

Ненавидить, накопичує, злиться

Зрозумів помилки і повернувся на шлях добра і милосердя

Допомагає, радіє, любить

Веселий, життєрадісний

Гуманіст.

 

 1. V. Контрольно-оцінювальний етап.

Підсумок уроку.

Бесіда

 • Чи зрозумів Скрудж свої помилки?
 • Чи став він щасливим ? (Так, тому що навчився ділитися з людьми добром, радістю, робити їх щасливими).
 • Чому повість має гуманістичну спрямованість? (Вона розповідає про повернення людини на шлях істини, добра і справедливості).

 

 

Гуманізм – це  “людяність”.

 • Чи має повість, як і кожна казка, підтекст? (Письменник нагадує людям, що часто у своїх нещастях винуваті вони самі, у їхніх руках змінити життя на краще, жити у мирі та злагоді, бути добрими і милосердними, аналізувати свої помилки).
 • Чого змушував письменник людей? (Замислитися над своїм життям).
 1. VI. Домашнє завдання. За вибором

– Вірші поетів Вінниччини про Різдво.

– Колядка нашого села.

– Срапбук « Різдво»

Інсценізація:« Діалог Скруджа і племінника».Виконати завдання 2,3 с. 103.

 

 

Урок 4.

Тема уроку:Значення  образу Різдва в повісті Ч. Діккенса « Різдвяна пісня у прозі»

Мета уроку: простежити як автор показав  значення Різдва в житті героїв твору; вдосконалювати навички характеристики літературного героя, виразного читання; розвивати спостережливість, образне мислення, уважність, уяву;сприяти формуванню ідеалів доброти, справедливості, милосердя; виховувати людяність, вміння співчувати.

Тип уроку:комбінований

Обладнання:   тексти «Різдвяної пісні у прозі», ілюстрації до твору ; картки із завданнями; мультимедійна презентація «Різдвяне диво», скрапбук «Різдво в картинках».

 

Хід уроку.

 

Ці радісні дні — дні милосердя, доброти, всепрощення.

Це єдині дні в усьому календарі, коли люди,

наче за мовчазною згодою, вільно

 розкривають одне одному серця і бачать

 у своііх ближніх — навіть у бідних

та знедолених — таких людей, як вони самі.

 

 

 

Ч. Діккенс

І. Організаційний момент.

Емоційне введення до уроку.

( Підготовлені діти співають місцеву  колядку)

 

Добрий вечір всім вам,щаслива година.

Породила Діва первісного сина.

Хвалу Богу даймо,весело співаймо!

Добрий, добрий вечір на землі.

 

Не в пишних палатах Господа родила

На в’язанці сіна його положила.

Хвалу Богу даймо,весело співаймо!

Добрий, добрий вечір на землі.

 

Їхали  три цари звізду забачали.

Малого дитяти та й не знаходжали.

Хвалу Богу даймо,весело співаймо!

Добрий, добрий вечір на землі.

 

 

Слово вчителя.

Діти,ми прослухали різдвяну пісню нашого села. Вона допоможе нам налаштуватися на роботу над « Різдвяною піснею у прозі» Ч. Діккенса.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.Різдвяної ночі, коли на небі мерехтять яскраві зірочки, збуваються всі бажання. Я хочу, щоб в кінці уроку кожний з вас запалив зірку. Але спочатку ви їх повинні отримати – не просто так, а за усмішку. Посміхніться один одному і напишіть на зірочках свої очікування від уроку. Я думаю, вони обов’язково здійсняться, бо ви все зможете. (Діти під музику записують свої очікування)

Презентація « Різдвяне диво»

Вправа «Асоціативний кущ». Різдво –це…Наприклад: Р – радість родина,І –  ікона ,ігри; З – засівати, зірка – Д – добро,диво,В – веселощі,всепрощення; О – очікування, осяяння.

IV.Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

Слово вчителя.Чому автор назвав твір « Різдвяною піснею»? (Різдво – це день народження Сина Божого. Це – свято, гідне оспівування, тому що воно об’єднує людей. А про такі речі краще   співати, ніж говорити. На Різдво люди зазвичай співають пісні; також автор називає розділи пісні куплетами).

Готуючись до уроку, ви отримали завдання : підготувати виразне читання віршів про Різдво Вінницьких поетів.

РіздвянеВ. Купрій.

Різдво, кутя і коляда,

Мов таїнство, приходять знову.

І знов Вкраїна молода

Вбирається в рясну обнову.img779Дзвенить, немов жива вода,

Мов щедра, животворна чаша.

Лунай вкраїнська коляда

Приймай, Господь, моління наші.

 

        Різдво

Л.Добринська.

Цей день відкритий, мов дитячі очі,

Цей день пречистий, наче перший сніг.

Все суще на землі у день цей хоче

Очиститись, забути слово  «гріх».

В цей день співають в небесах хорали,

в цей день душа горить, немов свіча,

А на свят-вечір до дверей причалить

Та світла радість, що сія в очах…

–           З Різдвом Христовим! – благовість лунає.

–           З Різдвом Христовим – і старі, й малі.

Ми славимо все те, що не вмирає,

Що вічно буде жити на Землі.

 

Різдвяна зірка    О. Вітенко

Різдвяна зірка в небі зазоріла.

Різдвяна зірка… Новоріччя  Ніч%d0%be-%d0%b2%d1%96%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%ba%d0%be

— І я -неначе душу освітила …

В дитинство утекла —На теплу  піч…

Колядники під вікнами юрбою

Молодші, старші… Ліхтарі-вогні-

Селом гуляє радість толокою

І тепло серцю тут і там мені

Співалося… Бажалось..Дарували

Щедріли від колядок хазяї.

Зерном-добром на щастя засівали

Щедрівники дорослі і малі.

 

М. Руда.

Народжується Син, у вічності єдиний,

Спускається Господь до сутності людини,

Радій, страждальний люд, прийшло твоє спасіння,

Не буде вже тепер у пеклі голосіння.

Гори, свята зоря, гори над Віфлеємом,

Повіривши в Христа, ніколи не помремо,

Прийми, земля моя, Дитя в свої долоні,

Аби не бути нам в диявола в полоні.

Скресає крига зла в Нетліннім Світлі. Бога,

І світиться в пітьмі у Небеса дорога,

Замерзлі сльози бід вже котяться вдолину,

Спаси нас від гріха, врятуй нас, Божий Сину!

 

Олександра Басюк ( учениця читає власний вірш (« Різдво»)

На столі свята вечеря

Вся родина за столом

Відчиняє ангел двері

Позолоченим крилом.

Під ногами сніг іскриться

Тріщить мороз, а нам не спиться

Бо уранці коляда

Прийде уже до нас сама

І підем колядувати

Із Різдвом усіх вітати.

 

Учнівське повідомлення на тему: « Різдво в Англії».

Різдво в Англії  – це свято, до якого всі  починають готуватися ще ранньої осені. Його чекають з великим нетерпінням, тому готують подарунки  для кожного  члена родини. Для британських різдвяних традицій дуже характерним є розсилання великої кількості різдвяних карток усім близьким, знайомим, колегам, поштареві або й молочнику, який розвозить молоко по хатах. На Різдво англійці ходять до церкви, а потім родини збираються вдома. Різдвяні подарунки для членів родини, яка з’їжджається в цей час до батьківської хати з усіх усюд, складають під ялинку. Різдвяну ялинку в Англії популяризував принц Альберт – чоловік королеви Вікторії. Саме він доставив одне дерево перед Різдвом до королівського палацу 1840 року. За різдвяним столом традиційно їдять індичку, гуску або курку з потрошками та смаженою картоплею, а також спеціальні солодкі пиріжки та пудинг.

Серед англійських дітей у різдвяний час популярними є пантоміми – тобто дитячі театральні вистави з піснями й танцями за широко відомими казковими сюжетами, як от «Мері Поппінз», «Білосніжка й семеро гномів» тощо. Під час цих вистав діти зазвичай беруть активну участь: підспівують, щось вигукують, словом, веселяться.

Слово вчителя.

Ставлення до Різдва Ч. Діккенса.Діккенс сприймав Різдво як свято домашнього вогнища, любив веселе відкрите вогнище каміну, біля якого збиралася уся сім`я, любив прикрашені гілками гостролисту кімнати, веселі ігри та танці після вечері з традиційним пудингом.

 

Пригадайте, хто є головним героєм «Різдвяної пісні у прозі»?  Як про нього розповідає автор? Він розкривається у вірші- загадці:

Різдво – велике свято – дурницею назвав.

Цим дуже всіх присутніх

Герой наш здивував.

Його вітають – він не розуміє.

Радіють всі, а він не сміє.

Що ж то за людина є,

Яка Різдва не визнає?

Інсценізація.

Зустріч із Скруджем .( Діалог з племінником)

Вправа « Впізнай героя за реплікою»

“Хоч і Різдво не поклало мені в кишеню ані шматочок золота чи срібла, я все ж певен, що воно мені дало добро і буде ще його давати; я славлю його”.

“У кожного чоловіка душа не повинна бути замкнена, – треба, щоб вона завжди зустрічалася зі своїми близькими, щоб мала співчуття до інших, коли душа не робила цього за життя, то мусить спокутувати це по смерті”.

“Коли б я міг робити так, як бажаю, то я б кожного дурня, що шляється та славить Христа, зварив разом з його з різдвяною стравою й поховав би, застромивши ялинку йому в серце”.

“Я приїхала до тебе, любий! Я приїхала по тебе, щоб одвезти тебе додому!  Ми святкуватимемо усі свята вкупі і будемо веселитися більше всіх у світі”.

“Нехай буде над кожним з нас Боже благословення, його любов і ласка”

“Звичайно, тільки ради такого великого свята хтось може пити за здоров’я такого поганого, скупого, злого, безжалісного чоловіка, як… Скрудж”.

“Я вирішив стати іншим чоловіком. “Я шануватиму в своєму серці Різдво і думатиму нього цілий рік! Я спокутую минуле теперішнім і майбутнім  Усі три духи будуть завжди зі мною”.

3.Робата в парах: Підбери цитати до ілюстрації.

 1. Робота в групах. Завдання:

1група.                Знайти цитату, в якій виражається ставлення автора до Різдва.

Прослідкувати  скільки разів Діккенс вживає слово Різдво у

творі?

 

 

2 група.                   Виписати  епітети, якими автор характеризує Різдво.

Яку пораду Скруджу дає привид Марлі?

 

 

 

3 група.                  Підібрати цитати, якими автор передає  внутрішній стан

героїв напередодні Різдва. Скрудж   – племінник. Родина писаря.

 

 

 1. Рефлексія

Творче завдання за вибором.

Створити :

«діаманту» Скрудж; «синкан» Різдво;  акровірш “Різдво”

 

Буреме

—————чекають           —————– засіяла

————– прикрашають —————розказала

—————-свято               —————- співають

—————- багато      —————- прославляють

 

 

Діаманта « Скрудж»

 

Скрудж

Злий, жорстокий

Ненавидить, злиться, проганяє

Різдво дало йому останній шанс і він переродився.

Радіє, допомагає, любить

Милосердний, добрий

Благодійник.

 

Синкан

Різдво

Веселе, привітне

Возвеличує, дарує, дивує

Одне із найкращих свят року

Благовість.

 

Акровірш

Різдво веселе до нас прийшло.

І що ж воно нам принесло?

Зоряну радість, веселий спів

Дітей збирає у гурт колядників.

Від хати до хати з піснями ідуть

Отак новину про Христа  несуть.

Буреме:

Всі люди Різдва чекають

Свої  домівки гарно прикрашають.

Бо іде велике, щедре свято,

Подарунків буде багато.

 

VІ. Підсумок уроку:

Вчитель: – Пропоную кожному оцінити свій внесок в загальне дослідження і закінчити речення:  Я сьогодні  зрозумів….

Я сьогодні  дізнався

Я сьогодні  переконався….

 

 

VІІ.    Домашнє завдання.( за вибором)

 

Підготувати усний виступ на тему «Що означає Різдво для моєї родини ».

Написати різдвяну листівку Скруджу.

Створити кросворд «Різдво».

Повторити визначення про фольклор, казку, пісню.

 

Урок 5.

Тема: Елементи фольклору (казки, пісні) у повісті « Різдвяна пісня у прозі»

Мета:вдосконалювати навички аналізу тексту, характеристики героїв;розвивати образне та асоціативне мислення, творчу уяву; сприяти формуванню гуманної особистості; виховувати в дітей людяність, милосердя, доброту.

Обладнання: текст повісті , ілюстрації до твору, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація.

Тип уроку:  засвоєння нових знань.

                                            Хід уроку.

 Організаційний момент

Емоційне налаштування на урок. Звучить Різдвяна пісня.

І.  Етап орієнтації про місце уроку в курсі, розділі, темі. 

 Актуалізація опорних знань.

Бесіда:

 • Що таке фольклор
 • Які жанри фольклору знаєте
 • Який твір називають піснею
 • Що таке казка
 • Якими бувають казки
 • Яким із цих творів властиве використання фантастичних мотивів.

Літературна гра «Редакція»

1.Він був  теплий , мов сонечко.  2.В каміні Скруджа ясно горіло полум’я.  3. Марлі все своє життя дбав про щедрість і милосердя. 4.Він прибув, щоб сповістити  Скруджа, що у нього все втрачено. 5.Скрудж сів за парту, зрадів, упізнавши свого друга, всіма забутого хлопчика.  6. Кохання із серця Скруджа витіснили  добрі наміри.7.У родині Боба Кретчита , сумуючи зустрічали Різдво.8. Скрудж  був пройнятий ненавистю до малого Тима.9. Скрудж непомітно для самого себе , став ще похмурішим.

ІІ. Етап цілепокладання. Повідомлення теми та мети уроку. (записи в зошитах) Визначення разом з учнями цілей діяльності

Учень повинен: Опис очікуваних результатів
·                   знати: знати  текст повісті «Різдвяна пісня у прозі»;
·                   розуміти: розуміти композицію твору, ;
·                   застосовувати: вміти застосовувати теоретико-літературознавчі поняття для аналізу повіті; вдумливо працювати з текстом;
·                   аналізувати: Реальні і фантастичні мотиви в повісті « Різдвяна пісня у прозі»;
·                   синтезувати: Визначати елементи  фольклору у творі;
·                   оцінювати: оцінювати виховний потенціал твору; самооцінювати результати навчальної діяльності.

III. Етап моделювання.

Складання плану очікуваної роботи та його обговорення

Учитель. На сьогоднішньому уроціпланується:

 1. визначити елементи фольклору в повісті.
 2. Заповнити таблицю: Реальне і фантастичне у творі,
 3. Виконати тестові завдання.
 4. Розгадати кросворд.
 5. Виконати творче завдання.
 6. Етап організації виконання запланованої діяльності.

 Коло думок:  Як ви вважаєте, чому прозовий твір названий автором піснею?

(на Різдво люди зазвичай співають пісні; також автор називає розділи пісні куплетами)Різдво – це день народження Сина Божого.

Різдво – це свято, гідне оспівування, бо воно пов’язане із добром, милосердям, це родинне свято, що об’єднує людей. А про такі речі краще співати, ніж просто казати. У житті Скруджа немає жодної мрії, нічого доброго, – лише сіра буденна проза. Можливо, саме тому, що на Різдво життя героя чудесно змінилося, ніби проза стала піснею, автор так назвав повість. ).

Події повісті відбуваються напередодні Різдва, тому що Різдво  – найулюбленіше свято жителів Англії. Різдвяні свята особливі. Автор звертається як до бідних, так і до багатих із закликом морального вдосконалення.

–    Як побудовано твір?

–    Чому розділи автор називає куплетами? (Пісня – це віршований ліричний твір, що складається з куплетів).

–    Як у композиції повісті поєднано реальне та фантастичне? Чому?

Назвіть, будь ласка, елементи реального у оповіданні?

(Свято і різне ставлення людей до нього. Різний побут людей, багатих і бідних. Роздуми Скруджа про своє життя, його спогади про самотнє дитинство).

Що у оповіданні є фантастичним?

(поява привидів, мандрівка Скруджа у минуле, те, що диво перетворення особистості Скруджа відбувається саме на Різдво).

Запис елементів реального та фантастичного у зошити  у вигляді таблиці:

            Реальне  Фантастичне
Свято і різне ставлення людей до нього. Різний побут людей, багатих і бідних. Роздуми Скруджа про своє життя, його спогади про самотнє дитинство поява привидів, мандрівка Скруджа у минуле, те, що диво перетворення особистості Скруджа відбувається саме на Різдво

 

Бесіда:

Які елементи ріднять оповідання з казкою?

(привиди, тяжке дитинство і сирітство героя, можливість за короткий час осягнути майже все життя; повна перемога добра над злом; магічні числа – три появи духів).

Робота в групах.

1 група : Проаналізувати оточення персонажів.

Де відбувається дія оповідання? (у місті, у конторі Скруджа)

Яке враження справляє це місце? (похмуре, сумне)

Чи впливають зміни навколо на Скруджа і його контору? (ні, він залишається скнарою, для нього не існує ні змін, ні свят).

Чи випадково те, що Скрудж оточений холодом? (не випадково, холод панує і у його душі).

2 група :Проаналізувати  час у оповіданні.

Коли відбуваються події оповідання? (перед Різдвом)

Які асоціації викликає у вас цей час? (добро, магія, диво)

Коли Скруджа відвідує привид Марлі? Зачитайте приклад з тексту? (Похмурим вечором: «У дворі було так темно, що навіть Скрудж, який знав там кожен камінчик, мусив пробиратися навпомацки, а в чорному підворітті будинку клубився такий густий туман і лежав такий товстий шар інею, немов сам злий дух негоди сидів там, занурений у важкі думи»).

Скільки років минуло від дня смерті Марлі? (сім)

Чому автор акцентує на цьому увагу? (магічне число і магічний час).

Коли приходить привид Давнього Різдва? (опівночі).

Які асоціації викликає саме цей час? (містика, темна загадка, похмуре і надприродне).

У який час повертається Скрудж разом із цим привидом? Чому? (Минуле. Йому слід згадати, яким він був раніше).

Коли являється Дух нинішнього Різдва? (о першій годині).

Чому саме так? (наближення до світанку).

Як відчуває себе Скрудж після зникнення духів? Знайдіть цитату. («– Який же сьогодні день, яке число? – запитався Скрудж. – Не знаю, як довго пробув я серед Духів. Не знаю. Я нічого не знаю. Я мов новонароджене дитя. І нехай! Не біда. Воно й краще – бути дитиною. Ура! Ура! Ура!»).

Чому він не відчув часу? (перебував наодинці із своєю душею, з вічністю).

Тестові завдання (0,5 бала):

 1. До зустрічі з духами Скрудж був:

а) хворим;   б) добрим;

в) лихим, г злим.

 1. Кого першого побачив Скрудж ранком на Різдво:

а) літню жінку; б) священика; в) хлопчика   г дівчинку?

 1. Головний герой повісті відіслав клеркові на Різдв:

а) гуску; б) індичку; в) качку  г порося.

 1. Що довго не наважувався зробити Скрудж у день Різдва:

а) піднятися на ґанок і постукати до небожа;

б) попросити хлопчика збігати до магазину;

в) побувати на церковній відправі?

 1. Боб «затрясся й покрадьки потягся до лінійки» тому, що:

а) хазяїн погрожував його звільнити;

б) хазяїн залякував його;

в) хазяїн вирішив підвищити йому платню.

 1. Компаньйона Марлі звали:

а) Джеймс;

б) Джейкоб;

в) Джордж.

 1. За чим послав Скрудж клерка ранком після свята:

а) пудингом;

б) вугіллям;

в) папером?

 1. Для малого Тима Скрудж став:

а) рідним батьком;

б) хрещеним батьком;

в) другим батьком.

 1. Характеризуючи головного героя в кінці твору, Діккенс декілька раз уживає епітет:

а) добрий;

б) гарний;

в) щирий.

 1. 10. Автор повісті Духа Майбутнього Різдва не називає:

а ) привидом;

б) фантомом;

в) статуєю

 

Кросворд.

1
2
3
4
5
6

 

1.Хто був компаньйоном Скруджа?

2.Хто першим привітав Скруджа з Різдвом?

3.Пан, у якого Скрудж починав працювати.

4.Яке прізвище було написано на могильній плиті?

5.Яким стало Різдво для Скруджа після подорожі з Духами?

6.Кому Скрудж надіслав індичку?

Творче завдання.

Складіть «ланцюжок теплих порад». Яким треба бути, щоб вас не спіткала доля Марлея?

Кожен з учнів називає пораду або якість характеру.

 

 1. Підведення підсумків

Слово вчителя:Цей твір має цілу низку особливостей. По-перше, із створенням повісті “Різдвяна пісня у прозі” у світовій літературі започатковується новий жанр: різдвяна повість. До цього жанру належать твори, у яких події відбуваються напередодні Різдва. Будь-яка різдвяна повість має щасливий кінець.

По-друге, у своїй повісті письменник використовує елементи фантастики, такі, як-от, наприклад, подорож у часі або зустріч головного героя з Духами Різдва. В основі твору лежить історія старого жмикрута Енебезера Скруджа, який понад усе в житті цінував гроші. Неймовірні пригоди, що трапились зі Скруджем Різдвяної ночі, цілком змінили його, змусили замислитись над власним буттям, переглянути свої життєві й моральні цінності.
До того ж, повість Чарльза Діккенса “Різдвяна пісня у прозі” має певний повчальний характер. Фантастичні елементи твору не тільки розважають читача, а й змушують його замислитися над справжніми цінностями, поглянути на життя по-іншому.

Вправа:  закінчити речення

Я сьогодні навчився……..  зрозумів….   , тому  переконався…..
VІ.  Контрольно – оцінювальний етап.                                        

VІІ. Домашнє завдання.

Підготуватися до підсумкового уроку. Завдання за вибором:

Створити презентацію за повістю «Різдвяна пісня у прозі»

Написати фанфік на тему:  «Якби мені належали статки Скруджа, я б…»

Підготувати інсценізацію уривків твору.

Написати різдвяні побажання Скруджу.

 

 

 

Урок 6.

Тема уроку:  «Що в житті людини найцінніше?»

підсумковий урок за повістю Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі».

Мета:  вдосконалювати навички аналізу тексту, характеристики героїв;розвивати образне та асоціативне мислення, творчу уяву;сприяти формуванню гуманної особистості; виховувати в дітей людяність, милосердя, доброту.

Тип уроку: урок узагальнення вивченого матеріалу.

Обладнання: дошка прикрашена так, щоб створити різдвяний настрій;макет новорічної   ялинки,  намальовані різнокольорові свічки, два малюнки Скруджа (на одному малюнку герой має сердитий вигляд, на іншому навпаки-добрий); музика  «Різдвяні дзвоники».

 

                                           Хід уроку

                                                                                       «Май душу, май серце і будеш

                                                                                               людиною на всі часи»

                                                                                                                     Ч.Діккенс

 

І .  Етап орієнтації про місце уроку в курсі, розділі, темі.

Опора на особистий досвід учнів з проблеми заняття

    Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя

Не помилюся, коли скажу, що кожен з нас прагне піймати казкового синього птаха на ймення Щастя; всі ми хочемо бути щасливими! Звичайно, кожен розуміє його по – своєму,  але є певні істини, обов’язкові для всіх, що полегшують пошуки  цього загадкового птаха!

Сьогодні ми спробуємо дати відповідь на головне питання нашого уроку «Що в житті людини найцінніше?» Підведемо підсумки нашої роботи з текстом повісті « Різдвяна пісня у прозі»

Відкрийте зошити і  запишіть тему.

 Актуалізація опорних знань.

Пригадайте, діти,  хто є головним героєм повісті «Різдвяна пісня у прозі»?

Яка пригода з ним трапилась?

Чи змінилося після цього життя Скруджа?

Запрошую вас відвідати віртуальний музей «Різдвіої пісні у прозі.»

Мультимедійна презентація.

 1. Етап цілепокладання. Оголошення теми та мети уроку.
 • Визначення разом з учнями особистісно важливих завдань (що може дати цей урок учневі).
Учень повинен: Опис очікуваних результатів
·      знати: знати текст повісті, ключові моменти сюжету, композицію, тему, ідею твору.
·      розуміти: розуміти проблеми, які порушує автор у творі і як вони допоможуть у  власному житті;
·      застосовувати: вміти застосовувати теоретико-літературознавчі поняття для аналізу твору; цитати для характеристики образів;
·      аналізувати: робити аналіз повісті «Різдвяна пісня у прозі», визначати художні засоби
·      синтезувати: писати повідомлення за результатами пошуково-дослідницької роботи; виконувати творчі завдання
·      оцінювати: оцінювати поведінку героїв в різних життєвих ситуаціях.

 

III. Етап моделювання.

Представлення учнями власних презентацій.

 Інсценізація «Інтерв’ю з героєм”

(Діти готували інсценізацію вдома.)

  Журналіст: Шановний пане Скрудже, коли я читав повість про Вас, то мені здавалось, що Ви ніколи не станете іншим. Адже багато років Ви не любили людей і Різдво. Що ж Вам допомогло змінитись?

Скрудж: Одного разу до мене прийшов дух мого товариша Марлея. Він нагадав мені, що я відповідаю перед Богом за свої вчинки. У той момент, мені ще не дуже хотілося ставати кращим.

Марлей зрозумів, що один я не впораюсь із цим завданням і прислав до мене трьох духів.

1-й дух: Я, Дух Минулого Різдва; я зміг показати Скруджу його дитинство. Він усе пригадав і навіть заплакав, коли побачив себе маленьким самотнім хлопчиком, який сидів у похмурій кімнаті.

Скрудж: Ви знаєте, я пригадав того маленького колядника, якого вигнав зі своєї контори. Мені захотілося дати йому що-небудь, адже він так був схожий на мене в дитинстві.

Журналіст: Ви говорили, що з’явилося три  духи. Що ж сталося, коли з’явився третій дух?

2-й дух: Я, Дух Нинішнього Різдва, показав Скруджу, як люди, незалежно від свого становища, святкують Різдво і при цьому почувають себе щасливими.

Журналіст: А все-таки, пане Скрудж, що ж переконало Вас, що стати добрим, щедрим, веселим просто необхідно?

Скрудж: Якщо Ви читали повість, то знаєте, що то був Дух Майбутнього Різдва.

3-й дух: Я, Дух Майбутнього Різдва, показав, що на Скруджа чекає самотність. А ще показав йому, як він скінчить своє життя, то за ним навіть ніхто не сумуватиме, тому що він нікому не потрібний!

Скрудж: Саме тоді я все й зрозумів і вигукнув: «Я вже не той чоловік, що був раніше! Я вже не хочу бути тим, чим я був…»

 

 Робота з текстом

Вчитель. Завдяки нашим героям всі пригадали головні події повісті, але до нас  завітали не всі герої цього твору. Давайте пригадаємо й інших персонажів. Перед вами на партах  є карточки. Зараз ви з ними попрацюєте. В одній колонці вміщена цитата, інша колонка – пуста. Пригадайте кому з героїв належать ці слова і запишіть відповідь.

 

(Карточки розраховані на кожного учня)

 

Кому з герої належать слова?
1. «Хоч Різдво й не поклало мені в кишеню ані шматочка злата або срібла, я все ж певний, що воно мені дало добро і буде ще його давати; я славлю його»2. «У кожного чоловіка душа не повинна бути замкнена, треба, щоб вона завжди зустрічалася зі своїми близькими, щоб мала співчуття до інших; коли душа не робить цього за життя, то мусить спокутувати це по смерті»3. «Я приїхала по тебе, любий! Я приїхала по тебе, щоб одвезти тебе додому!…»

4. «Треба було ввечері кінчати багато роботи, мамочко, а сьогодні все поприбирати, – відказала дівчина»

5. «Ми йому завдячуємо цим бенкетом?! Я б хотіла, щоб він був тут. Я б сказала йому свою думку про нього.!»

 

 

Діти зачитують виконане завдання.

Ви легко впорались з цим завданням. Діти, ми знаємо, що Скрудж пообіцяв змінитися, він так благав про це Духа Майбутнього Різдва! А чи дотримав Скрудж свого слова? Якщо ви правильно виконаєте наступне завдання, то зможете впевнено дати відповідь на це питання.

 

Робота з цитатами

 

Погляньте на дошці два малюнки: Скрудж на початку твору і Скрудж в кінці твору, ви повинні кожну цитату розташувати під відповідним малюнком.

 

Скруджна початку

твору

 

 

 

Скруджв кінці

твору

 

 

206017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-й малюнок                                                                       2-й малюнок

 1. Не було вітру жорстокішого  за Скруджа        1. Скрудж став таким добрим другом, добрим
 2. Темрява річ дешева і Скрудж тому її                    господарем і доброю людиною, що навряд чи

любив.                                                                         був другий такий у доброму старому Лондоні.

 1. Це був старий грішник – заздрий, жадний, 2.Та запалить насамперед більший вогонь у себе

твердий, як кремінь.                                                   в каміні.

4.Старці ніколи не сподівались від нього               3.І про  нього казали, що вже хто- хто, а Скрудж

милостині.                                                                  уміє шанувати Різдво.

 1. Через холод у душі й постать його немов 4. Скрудж привітно озивався до дітей, до старців заморозилась.                                    …і відчував, що це все сповнює його серце

радістю.

( Діти впорались із завданням і побудували цитатну схему на дошці)

Вчитель: –  Погляньте на дошку і назвіть, який художній  прийом використав автор повісті?

( Відповіді дітей)

– Дайте визначення, що таке антитеза?

( Відповіді дітей)

( вчитель прикріплює між малюнками назву прийому)

 

Скруджна початку

твору

 

 

 

Скруджв кінці

твору

 

 

 

А
Н
Т
И
Т
Е
З
А

 

 

 

 

 

Вчитель: Погляньте на цитати, які ви розмістили під першим малюнком. Як ви вважаєте, чи почувався Скрудж щасливою людиною?

( Ні )

Які риси характеру були притаманні Скруджу на той час?

( Злість, жадібність, байдужість, жорстокість ).

Робота в парах. («Почуття  в серці»)

Вчитель: Дійсно з серцем  переповненим такими почуттями навряд чи можна бути щасливою людиною. Але ми вже знаємо, що він все ж змінився. Зараз ви виконаєте завдання « Почуття в серці». Перед вами кольорові стікери і вам потрібно на них написати ті почуття, які переповнювали серце нашого героя на початку твору і в кінці твору. Якщо стікер червоного кольору – почуття в кінці твору, якщо блакитний – почуття на початку твору.

Роботу ви виконуватимете в парах, на кожній парті є два стікери.

(Один з пари виходить до дошки, зачитує свій варіант і прикріплює стікер до відповідного серця.          На дошці розташовані намальовані два серця – блакитне та червоне, між ними намальована свічка)

 

Вчитель: В який день відбулася пригода з героєм?( На Різдво)

Отже, погляньте на ці серця:  серце, скам’яніле від душевного холоду, було здатне тільки на негативні почуття. Але під час Різдвяної подорожі сталось диво – воно змінилось і стало зовсім іншим. З таким серцем Скрудж був здатний зовсім на інші почуття: добро, милосердя, співчуття!

Бесіда

– Скрудж був людиною заможною, мав гроші, але чи принесло це йому щастя? (Ні)

– Чи мала гроші та достаток родина Кречетів? ( Ні, вони були бідні )

–  А чи можна сказати, що ця родина була щасливою? ( Так )

– Чому їх можна назвати щасливою родиною, що їм допомагало так себе почувати? (Любов і повага одне до одного, турбота про інших, людяність і милосердя, що сповнювали їх серця)

– Кого  ще з герої повісті ми можемо назвати щасливою людиною? (Племінник Скруджа)

Дійсно,хоч він і небагатий, але мабуть щасливий. Він добрий і йому шкода свого дядька.

 

Проблемне запитання.    Ми підійшли до найважливішого запитання.

Що ж в житті людини цінується понад усе? Що може зробити людину щасливою?

(Відповіді дітей)

Слово вчителя.

Людське щастя не залежить від багатства. Не гроші роблять людину щасливою. Безсумнівно, не можна в наш час обійтись без грошей, вони багато в чому полегшують наше життя приносять чимало приємних моментів. Але чи потрібно їх ставити на перше місце у своєму житті?

На прикладі наших герої ми знайшли відповідь на це важливе питання.

–  Діти ми забули ще про  одного героя з повісті «Різдвяна пісня у прозі». Дам вам підказку – він теж був нещасливим за життя. Хто він? (Компаньйон Скрудж, Марлей)

–  Скрудж отримав шанс за життя змінитись і скористався таким шансом. А чи був такий шанс у Марлея? (Ні)

–  Давайте пофантазуємо, уявіть, що нам випав шанс допомогти Марлею. Чи готові ви прийти йому на допомогу? (Так)

– Пригадайте у якому вигляді з’явився Марлей перед Скруджем?(……)

«Ланцюжок теплих порад»

Давайте створимо свій ланцюжок, який би зміг допомогти Марлею. Ми назвемо його «Живий ланцюжок теплих порад». Яким треба бути, щоб вас не спіткала доля Марлея?

(Діти по черзі виходять до дошки, беруться за руки, створюючи ланцюжок і дають по одній пораді)

Вчитель:  Дякую вам. Це дійсно гарні поради. І в першу чергу ви самі повинні їх дотримуватись.

Можна бути багатою людиною, а почуватися нещасним, бо в душі, сповненій прагнення до заможності, не лишилося місця для добра. А можна навпаки, не мати багато грошей, а все ж таки бути щасливим, бо твоя душа бажає допомогти іншим, захистити тих, хто поряд, створити щось прекрасне!!!

Одним словом, потрібно мати щиру й красиву душу, щоб бути корисним, а не пройти по життю сірою тінню.

«Свічечки побажань»

– Діти, яке свято несе нам найбільше різнокольорових вогників? (Різдво, Новий рік)

Дійсно всюди гірлянди, вогники, свічки., адже вогонь – це тепло, затишок, любов, друзі, рідні…

Перед вами маленький вогник – запалена свічка-, який несе тепло, світло та надію на добро та щастя, а у себе на партах ви бачите маленькі паперові свічечки. Спробуємо їх запалити своїми  теплими побажаннями. Напишіть на свічечці побажання, що потрібно цінувати в житті. (На дошці намальована  велика ялинка до якої діти прикріплюють підписані свічечки, в цей час вмикаються гірлянди, які розташовані навколо дошки)

 

 1. V. Контрольно-оцінювальний

Підсумок уроку. Залучення учнів до контролю за ходом навчальної діяльності

Підсумкове слово вчителя.

Ось ми і закінчили вивчати «Різдвяну пісню у прозі», яку сам Діккенс назвав «…повістю про переродження людини, яка понад усе цінувала дзвін монет» Скоро і ми будемо святкувати Різдво –

єдиний з усіх днів»коли ширшають вузькі серця, найкращий в році добрий, веселий, привітний день» (Звучить музика «Різдвяні дзвоники») Тож нехай різдвяний дзвін розбудить замкнені людські душі, як розбудив душу Скруджа. Запам’ятайте,  діти, слова Діккенса «Май душу, май серце і будеш людиною на всі часи» (Епіграф уроку)

Коло думок: Чи образ головного героя допоможе  мені  планувати своє життя, налагоджувати стосунки з іншими людьми?

 

 1. Домашнє завдання. Твір «Як потрібно прожити життя, щоб бути щасливим?»

Підготувати творчій групі повідомлення про М. Гоголя.

Гоголь і Поділля.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Словникова робота

Деградація – занепад.

Деградувати – ставати гіршим, йти назад у розвитку, занепадати.

Згадайте ланцюг Марлі і побудуйте ланцюжок помилок Скруджа

(Ланцюжок – одне явище зачіпляється за інше)

Рольова гра.Переказати від імені Скруджа:

– У школі.

– В родині Кретчитів.

– На цвинтарі.

Створення асоціативного куща  « Ланцюжок помилок Скруджа»

Любов до грошей- жадібність – скнара-байдужість до оточуючих – жорстокість у стосунках- зрада у коханні – зрада друзів-самотність.

Словесне малювання.

Якою б ви намалювали жадібність?

Учитель: Чим більше грошей ставало у Скруджа, ти менше в його душі залишалось людяності, щедрості, доброти, милосердя. У нього були гроші, і він вважав, що більше нічого в житті не треба. Але автор вірив у добро. Вірив, що людина може змінитися, що паростки добра не загинули і можуть відродитися.

І Скрудж не залишається злим і жорстоким. Він перероджується.

 

Переродження – оновлення, зміна.

Переродитися  – стати іншою людиною.

Робота у парах.

Що б ви сказали Скруджу, будучи Духом Минулого і Теперішнього Різдва?

Робота з цитатами.

Переродження Скруджа

До якого висновку прийшов Скрудж?( знайти в тексті) (“Я спокутую…” стор.86)

–  Як змінився Скрудж після подорожі ? (Має серце і почуття)

–  Які добрі справи він вчинив? (Ставлення до Боба Кретчита, небожа)

–  Звернення до епіграфа. Чи справджуються слова А.П. Чехова щодо Скруджа?

–  Скрудж (англ.) – скнара, скупий –це ім’я стало загальним, ним називають скупу людину. Яке нове ім’я  можна дати Скруджу?

 

Складання характеристики Скруджа.Завдання завибором:

А)Психологічна характеристика:

Скупий

Крем’яне серце
Рішучий
Усвідомлює помилки
Добрий дядечко
Життєлюб

Б) Склати план.

В) Створити  « Діаманту Скрудж»

 

Скрудж

Жорстокий, самотній

Ненавидить, накопичує, злиться

Зрозумів помилки і повернувся на шлях добра і милосердя

Допомагає, радіє, любить

Веселий, життєрадісний

Гуманіст.

 

 1. V. Контрольно-оцінювальний етап.

Підсумок уроку.

Бесіда

 • Чи зрозумів Скрудж свої помилки?
 • Чи став він щасливим ? (Так, тому що навчився ділитися з людьми добром, радістю, робити їх щасливими).
 • Чому повість має гуманістичну спрямованість? (Вона розповідає про повернення людини на шлях істини, добра і справедливості).

 

 

Гуманізм – це  “людяність”.

 • Чи має повість, як і кожна казка, підтекст? (Письменник нагадує людям, що часто у своїх нещастях винуваті вони самі, у їхніх руках змінити життя на краще, жити у мирі та злагоді, бути добрими і милосердними, аналізувати свої помилки).
 • Чого змушував письменник людей? (Замислитися над своїм життям).
 1. VI. Домашнє завдання. За вибором

– Вірші поетів Вінниччини про Різдво.

– Колядка нашого села.

– Срапбук « Різдво»

Інсценізація:« Діалог Скруджа і племінника».Виконати завдання 2,3 с. 103.

 

 

 

 

Тема уроку:“Різдвяна пісня у прозі”  – повість про переродження людини,

 яка понад усе на світі цінувала дзвін монет” (Ч. Діккенс)

Мета уроку: допомогти учням зрозуміти причини деградації Скруджа; простежити зміни в характері і поведінці головного героя;вдосконалювати навички характеристики літературного героя, виразного читання;розвивати творчу уяву, критичне мислення; донести до учнів сутність гуманістичних ідеалів письменника; виховувати людяність, доброту, милосердя, вміння співчувати.

 

Обладнання:Портрет Ч.Діккенса. Текст повісті.Ілюстрації до твору, мультимедійна презентація.

Тип уроку:застосування знань, умінь та навичок.

 

 

Хід уроку

 

Тоді людина стає кращою, коли ви покажете їй, якою вона є насправді.

 

   А.П. Чехов

І.  Етап орієнтації про місце уроку в курсі, розділі, темі. 

Мотивація навчальної діяльності.

Учитель: Наближаються світлі і радісні дні – Різдво, Новий Рік. У цей час відбуваються різні дива. Особливо повний чудес Святий Вечір. Звичайні в інший час предмети та речі набувають чарівних властивостей.

В Англії існувала традиція : перед Різдвом у пресі публікували  твори з різдвяною тематикою. Діккенс теж написав збірку “Різдвяні оповідання”, що побачила світ у 1843 році.

Бесіда:

-Який твір називається різдвяним?

– Чому це повість, а не оповідання?

Дослідники відносять “Різдвяну пісню в прозі ” до типу “довгого короткого оповідання”(розгорнута новела або повість).

-Які різдвяні фільми ви знаєте?(“Один удома”)

Різдво – улюблене свято англійців, і в цьому письменник вбачав нагоду примирити ворогів, забути образи, встановити мир, злагоду і добрі стосунки між усіма людьми. “Різдвяні повісті” мали стати соціальною проповіддю в цікавій художній формі.

У дні Різдва кожна людина чекає на диво, бо душа її потребує цього, адже людина живе мрією, надією, бо так прагне прекрасного. Сьогодні ми будемо говорити про казкове переродження Скруджа.

Актуалізація опорних знань.

Літературний диктант.

 1. Звідки розпочалася подорож Скруджа в минуле? (З дитинства.)
 2. Назвіть єдиних друзів Скруджа в дитинстві. (Книги та літературні герої.)
 3. Які його найулюбленіші літературні герої? (Алі-Баба та Робінзон Крузо.)
 4. Кого пригадав Скрудж, дивлячись на себе, малого хлопчика, усіма забутого, покинутого? (Того хлопчика, якого він прогнав від дверей своєї квартири.)
 5. Хто врятував одного разу на Різдво Скруджа від самотності? (Його сестра Фанні.)
 6. Хто був присутній на святкуванні Різдва у крана Фецвіга? (Вся рідня, друзі, знайомі і навіть люди, яким просто було нікуди подітися в цей вечір.)
 7. Хто або що розбило кохання Скруджа? (Золото, гроші, нестримний потяг до збагачення.)
 8. Від чого пом’якшало Скруджеве серце під час перебування в хаті племінника? (Він почув тут пісню, яку часто співала його сестричка Фанні.)
 9. Де затримувався Дух під час подорожей? (Біля постелі хворих, біля убогих, в тюрмі, в лікарні.)
 10. Якого кольору вбрання мав Дух майбутнього? (Чорного.)
 11. Яка доля постала перед Скруджем? (Самотня смерть.)
 12. Що насамперед збагнув Скрудж, прокинувшись? (Побачив, що завіса на його ліжку ціла, і зрозумів, що живий.)

ІІ. Етап цілепокладання. Повідомлення теми та мети уроку. (записи в зошитах)

Учитель:Завдання уроку – зрозуміти причини деградації Скруджа, простежити зміни в характері і поведінці головного героя; довести, що “Різдвяна пісня в прозі – повість про переродження  людини , яка понад усе на світі цінувала дзвін монет”.

Визначення разом з учнями цілей діяльності

Учень повинен: Описочікуванихрезультатів
·                   знати: знати  текст повісті «Різдвянапісня у прозі»;
·                   розуміти: причини деградації головного героя;
·                   застосовувати: вмітизастосовувати теоретико-літературознавчіпоняття для аналізуповісті; вдумливопрацювати з текстом;
·                   аналізувати: Аналізувати текст повісті « Різдвянапісня у прозі», підбирати цитати;
·                   синтезувати: Давативласну характеристику вчинкам героя;
·                   оцінювати: оцінювативиховнийпотенціалтвору; самооцінюватирезультатинавчальноїдіяльності.

 

 

III. Етап моделювання.

Складання плану очікуваної роботи та його обговорення

Учитель. На сьогоднішньому уроціпланується:

1) простежити зміни в житті головного героя, працюючи в групах;

2) провести словникову роботу і вияснити значення слів «деградація» і «деградувати»;

3) робота з цитатами;

4) складання характеристики  героя;

5) створення асоціативного куща « ланцюжок помилок Скруджа»;

6) Провести підсумкову  бесіду.

За результатами обговорення запропонованого  плану було прийнято таке спільне рішення: Провести самооцінювання тестових завдань та взаємооцінювання виконаних  групових  завдань із коментарями вчителя.

 1. Етап організації виконання запланованої діяльності.

Спостереження за змінами у житті героя. Робота в групах.